Pre-Season Friendly Fixtures – Kent

Fixtures in date order for selected Kent teams

July 2

Deal Town 1-5 Dover Ath

July 4

Bridon Ropes 0-3 Meridian Sports
Punjab United 5-0 Phoenix Sports XI

July 5

Ashford FC 3-2 Kings Hill
K Sports 2-1 Oakland Leopards

July 7

Ashford FC 1-3 Kennington
Ashford Utd 1-5 Bromley
Bearsted 0-2 Sittingbourne
Dartford 0-5 Millwall
Deal Town 1-0 Margate
Ebbsfleet Utd 1-1 Billericay Town
Glebe FC 5-1 Bromleians
Greenways 2-6 Cray Valley PM
Metrogas 5-0 Bermondseytown
Punjab United 3-3 Ramsgate
Sheppey United 1-7 Gillingham
Tonbridge Angels 0-2 Whyteleafe (12.30pm)
Welling Park 2-3 Forest Hill Park

July 9

Aveley 0-6 Dartford
Deal Town 2-2 Gillingham XI
Erith Town 5-0 Tonbridge Angels
Folkestone Invicta 0-5 Maidstone United
Haringey Borough 1-3 Dulwich Hamlet
Hythe Town 0-1 Dover Athletic
SC Thamesmead 1-8 Cray Wanderers

July 10

Ashford United 2-0 Leatherhead
Bromley 1-5 Gillingham
Faversham Town 0-2 Gillingham XI
K Sports 0-2 East Grinstead
Kent Football United 1-7 Tunbridge Wells
Otford Utd 0-2 Rusthall
Sevenoaks Town 1-3 Margate
Sittingbourne 1-1 Forest Hill Park
Sutton Athletic 0-4 Chatham Town
Whyteleafe 2-4 Welling United

July 12

Glebe u23 1-3 Bridon Ropes (6.30pm)
Hollands & Blair 6-1 Sittingbourne XI (7.45pm)
Punjab United 2-0 Lewisham Borough (7:45pm)
Sheppey United 3-3 Herne Bay (7.45pm)
Staplehurst Mon Utd 3-2 Snodland Town (7pm)

July 14

AFC Croydon Athletic 1-0 Lingfield
AFC Uckfield Town 0-1 Thamesmead Town
Ashford FC 4-2 Cuxton 91
Ashford Utd 1-1 Barking FC
Bearsted v Kings Hill
Bridon Ropes 1-0 Erith Town
Broadbridge Heath 2-2 Rusthall
Bromley 2-0 Cray Wanderers
Chatham Town 2-1 Faversham Town
Chessington & Hook 3-1 Lewisham Boro
Chipstead (Kent) 3-4 Farnborough OBG
Corinthian Res. 4-1 Erith & Belvedere
Corinthian 3-0 South Park
Corinthian-Casuals 0-1 Croydon
Cray Valley PM 5-1 Sittingbourne
Dorking Wanderers 1-4 Beckenham Town
Fisher 2-0 Peacehaven & Telscombe
Folkestone Invicta 1-1 Dover Athletic
Forest Hill Park 17-0 E & B Res
Glebe FC 4-0 Stansfeld
Greenways 1-4 Kennington
Hollands & Blair 1-4 Tilbury
Hythe Town 1-1 Dorking Wanderers
K Sports 2-3 Phoenix Sports
Littlehampton Town 4-5 Kent Football United
Maidstone 5-0 Notts Forest XI
Margate 3-3 Gillingham XI
Met Police 0-2 Greenwich Boro
Metrogas 2-4 Phoenix Sports Res.
Meridian Sports 3-3 AFC Mottingham
Otford United 3-3 Sutton Athletic
Punjab United 0-2 VCD Athletic
Rochester United 2-3 Canterbury City
Sevenoaks Town 1-4 Dartford FC
SC Thamesmead 1-2 Sheppey United
Tonbridge Angels 1-5 Gillingham XI
Tudor Sports v Meridian VP
Welling Town 1-5 Heybridge Swifts
Welling United 1-2 Charlton Athletic
Whitstable Town 2-0 Tunbridge Wells

July 16

Welling Town 2-3 Cray Wanderers (7.45pm)
Rochester City 1-4 Kent Football Utd (7.45pm)

July 17

Beckenham Town 6-0 FC Elmstead
Bromley 1-0 Crystal Palace XI
Canterbury City 1-2 Sittingbourne
Canvey Island 4-1 VCD Athletic
Chatham Town 3-0 Ashford Utd
Corinthian 2-1 SC Thamesmead
Cray Valley PM 0-2 Folkestone Inv.
Dartford FC 0-3 Gillingham XI
Deal Town 4-0 New Romney
Ebbsfleet Utd 2-0 Eastbourne Boro
Glebe FC 0-1 Bowers & Pitsea
Lydd Town 0-4 Hythe Town
Meridian Sports 0-4 Erith Town
Sevenoaks Town 1-2 Tonbridge Angels
Sevenoaks Res 1-2 Phoenix Sports Res
Sheppey United 3-0 Faversham
Sutton Athletic 2-3 Bearsted FC

July 18

Carshalton Ath 2-0 Phoenix Sports
Chelmsford City 1-0 Dover Athletic
Dulwich Hamlet 1-2 Charlton Athletic
Grays Ath 0-4 Cray Wanderers
Hollands & Blair 2-1 Bridon Ropes
Kennington 1-2 K Sports
Rochester United 2-4 Otford United

July 19

Glebe u23s 1-2 Phoenix Sports Res
VCD Athletic 3-0 Bishop Stortford

July 20

Erith Town 0-1 Aveley
Maidstone United 1-3 Billericay Town

July 21

Bromleians 3-0 Sutton Athletic
Bromley 1-1 Dulwich Hamlet
Chatham Town 2-0 Holmesdale
Corinthian 1-0 Barking
Cray Valley PM 1-0 Cray Wanderers
Croydon 1-6 Barnet XI
Dartford FC 0-1 Colchester United XI
Deal Town 2-3 Sevenoaks Town
Ebbsfleet Utd 2-0 Gillingham
Faversham Town 0-0 Canterbury City
FC Elmstead 7-2 Metrogas
Fisher FC 6-0 FC Stansted
Glebe FC 6-0 Sporting Bengal
Hythe Town 8-0 Crawley Downs
Kennington 5-1 Rusthall
Kent Football Utd 1-2 Sheppey United
K Sports 5-0 Greenways
Margate Sports 2-10 Lordswood
Meridian Sports 5-4 Crockenhill
Otford Utd 0-2 Forest Hill Park
SC Thamesmead 1-4 Ashford Utd
Stansfeld 4-1 Hollands & Blair
Tonbridge Angels 3-0 Tunbridge Wells
Tudor Sports 0-1 Phoenix Sports Res.
Welling Town 3-5 Leyton Orient XI
Welling United 3-1 Watford u23s
Whitstable Town 7-1 Ashford FC

July 22nd

Greenwich Borough 3-2 Shebu Oldstars (2pm)

July 23rd

Rochester United v Hastings United XI

July 24

Ashford Utd 0-1 Margate
Chatham Town 1-1 Gillingham XI
Deal Town 0-2 Ramsgate FC
Dover Ath 1-0 Welling Utd
Ebbsfleet Utd 2-2 Cambridge Utd
Erith & Belvedere 0-4 Beckenham Town
Folkestone Inv 0-1 Concord Rangers
Greenwich Boro 2-0 Tooting & Mitcham
Holmesdale 0-2 Hollands & Blair
Hythe Town 1-3 Canterbury City
Lordswood 0-2 East Grinstead
Phoenix Sports 3-0 Erith Town
Punjab United 3-1 Cray Wanderers
Sevenoaks Town 1-1 Maidstone Utd
Stansfeld 6-4 Phoenix Sports Res.
Thamesmead Town 1-2 Dartford FC
VCD Athletic 2-2 Bowers & Pitsea

July 25

Bromleians 7-3 Croydon u18s
Forest Hill Park 4-1 Farnboro OBG
Greenwich Boro 1-0 Erith & Belvedere
K Sports 5-2 Little Common
Punjab United 2-3 Meridian VP
Welling Town 3-4 SC Thamesmead

July 26

AFC Croydon 3-3 FC Elmstead
Beckenham Town 0-4 Millwall
Greenwich Boro 2-2 Cray Valley PM
Herne Bay 0-1 Bromley XI
Hollands & Blair 2-0 Snodland Town

July 27

Chatham Town 1-2 Cray Wanderers
Erith Town 2-0 Greenwich Borough XI

July 28

Abbey Rangers 4-0 Lewisham Boro
Bromleians 0-2 Fisher
Deal Town 5-0 Lydd Town
Dorking Wanderers XI 1-5 Forest Hill Park
Ebbsfleet Utd v Reading XI
Faversham v Hollands & Blair
FC Elmstead v Sydenham Sports
Folkestone Invicta v Dartford
Glebe FC 1-0 Hanwell Town
Holmesdale 1-3 Phoenix Sports
K Sports 0-5 VCD Athletic
Lordswood 1-2 Whitstable Town
Maidstone United v Dulwich Hamlet
Metrogas v Long Lane
New Romney 0-3 Kennington
Phoenix Sports Res 1-4 Beckenham Town
Rochester Utd 0-6 Cray Valley PM
Sevenoaks Town 3-2 Tunbridge Wells
Sittingbourne 1-2 Sheppey United
Sporting Khalsa 4-0 Punjab United
Sutton Athletic 0-4 East Grinstead
Thamesmead Town v Gillingham XI
Wealdstone v Bromley FC
Welling Town 5-5 Chatham Town
Welling United 4-1 QPR XI
Woking v Dover Ath

July 31

Beckenham Town 1-1 Ashford Utd
Canvey Island 1-0 Cray Wanderers
Corinthian 2-0 Rochester United
Dorking Wanderers 2-3 Welling United
Folkestone Inv. v Whitstable Town
Glebe 2-1 Bromley FC
Holmesdale 1-4 Erith Town
Lordswood 1-1 SC Thamesmead
Lydd Town 2-2 Ashford FC
Maidstone Utd XI v Rochester City
Margate v Thamesmead Town
Phoenix Sports 5-4 Chatham Town
VCD Athletic v Leatherhead

August 1

Crockenhill v AEI Sports
Erith & Belvedere 0-2 Cray Valley (7.45pm)
Metrogas v Club Langley
Punjab United v Greenways (7.45pm)
Tudor Sports v Belvedere FC

August 2

FC Elmstead v Farnboro OBG (7.30pm)

August 4

Ashford FC v K Sports Res.
Ashford Utd v Folkestone Invicta
Bromleians v South East Athletic
Chipstead v Cray Wanderers (3pm)
East Grinstead Town v Tonbridge Angels
Margate v Ramsgate
Meridian Sports v Tudor Sports
Metrogas v Rochester City
Met Police v Phoenix Sports (3pm)
Orpington v AEI Sports
Sevenoaks Town v Otford United
Tilbury v Hythe Town
VCD Athletic v Barking
Welling Park v Farnboro OBG
Whitstable Town v Grays Athletic (3pm)

August 5

AEI Sports v Royals Dartford (Neutral)

August 7

Chipstead FC v Greenwich Boro

August 8

Rebel FC v Greenwich Boro (8pm)

August 11

Belvedere v AEI Sports
East Grinstead Town v Tonbridge Angels
Tenterden v Ashford FC

August 18

AFC Mottingham v AEI Sports
Halls Athletic FC v Ashford FC
Red Velvet v AEI Sports

 

 

This list will be updated daily. Feel free to send me new additions to northkentnonleague@hotmail.com

All Fixtures Subject To Change

%d bloggers like this: