FA Youth Cup Draws – 2019/20

THE FA YOUTH CUP
PRELIMINARY ROUND
TIES TO BE PLAYED IN WEEK COMMENCING MONDAY 2 SEPTEMBER 2019

The FA Youth Cup will get underway for the new season in September, with the preliminary round draw now released.

There are 546 clubs entering England’s most prestigious competition for U18s this term, with the draws for the preliminary round and first round qualifying being made at Wembley.

It starts with 179 ties in the preliminary round, before winning clubs head into the first round qualifying in mid-September.

Last season’s Youth Cup came to a thrilling conclusion with Liverpool lifting the trophy after a penalty shootout victory over Manchester City.

Players eligible for this season’s Youth Cup must’ve been born on or after 1 September 2001 and before 1 September 2004.

1 Carlisle City v Consett
2 Gateshead v South Shields
3 Chester-Le-Street Town v Stockton Town
4 Penrith v Cleator Moor Celtic
5 Workington v Hebburn Town
6 Guisborough Town v Morpeth Town
7 North Shields v Shildon
8 Bootle v Abbey Hey
9 St Helens Town v AFC Blackpool
10 Sandbach United v Witton Albion
11 Litherland Remyca v Garstang
12 Radcliffe v Skelmersdale United
13 West Didsbury & Chorlton v Cheadle Town
14 Irlam v Mossley
15 Southport v Wythenshawe Amateurs
16 Ashton Athletic v Prescot Cables
17 Ashton Town v Vauxhall Motors
18 FC United of Manchester v Stalybridge Celtic
19 Altrincham v Curzon Ashton
20 City of Liverpool v Padiham
21 Egerton v Lancaster City
22 Warrington Town v Buxton
23 Retford v Frickley Athletic
24 Stocksbridge Park Steels v Grimsby Borough
25 Hall Road Rangers v Selby Town
26 Steeton v Handsworth Parramore
27 Silsden v Staveley MW
28 Brigg Town v Scarborough Athletic
29 Harrogate Railway Athletic v Retford United
30 Sheffield v Rossington Main
31 Bradford (Park Avenue) Community v Brighouse Town
32 Garforth Town v Farsley Celtic
33 York City v Pontefract Collieries
34 Cleethorpes Town v Guiseley
35 Bottesford Town v Eccleshill United
36 Dronfield Town v Athersley Recreation
37 Dunkirk v Grantham Town
38 Bourne Town v Leicester Nirvana
39 Stamford v Belper Town
40 Matlock Town v Anstey Nomads
41 Mickleover Sports v Harrowby United
42 Long Eaton United v Borrowash Victoria
43 Deeping Rangers v Hinckley
44 Lincoln United v Blaby & Whetstone Athletic
45 Eastwood Community v Lutterworth Athletic
46 Leek Town v Coleshill Town
47 Lye Town v Ellesmere Rangers
48 Stafford Rangers v Leamington
49 Coton Green v Hednesford Town
50 Coventry Sphinx v Newcastle Town
51 Alvechurch v Bedworth United
52 Lichfield City v Chelmsley Town
53 Boldmere St Michaels v Paget Rangers
54 Atherstone Town v Bromsgrove Sporting
55 Rushall Olympic v Shawbury United
56 Bromyard Town v Stratford Town
57 Halesowen Town v Tamworth
58 Bustleholme v Bilston Town Community
59 Stourport Swifts v Tipton Town
60 AFC Telford United v Hereford
61 Newport Pagnell Town v Daventry Town
62 St Neots Town v Barton Rovers
63 Bugbrooke St Michaels v Rothwell Corinthians
64 Brackley Town v Wellingborough Town
65 Biggleswade United v Leighton Town
66 Winslow United v Buckingham Athletic
67 Netherton United v Hitchin Town
68 Godmanchester Rovers v Stotfold
69 Corby Town v Royston Town
70 Kettering Town v Kempston Rovers
71 Rugby Town v Wellingborough Whitworth
72 AFC Rushden & Diamonds v Peterborough Sports
73 Gorleston v Wroxham
74 Hadleigh United v Wisbech St Mary
75 Ely City v Stowmarket Town
76 Whitton United v AFC Sudbury
77 Walsham Le Willows v Framlingham Town
78 Newmarket Town v Dereham Town
79 Mildenhall Town v King’s Lynn Town
80 Cornard United v Bury Town
81 Haverhill Rovers v Ipswich Wanderers
82 Long Melford v Leiston
83 Fakenham Town v Needham Market
84 Saffron Walden Town v Lowestoft Town
85 Histon v Lakenheath
86 Cambridge City v Swaffham Town
87 St Albans City v Aveley
88 Harpenden Town v Grays Athletic
89 Codicote v Hornchurch
90 Wodson Park v Ware
91 Heybridge Swifts v Witham Town
92 Great Wakering Rovers v Enfield Town
93 St Margaretsbury v Ilford
94 Barkingside v Redbridge
95 Welwyn Garden City v Takeley
96 Stanway Rovers v Sawbridgeworth Town
97 Woodford Town v FC Broxbourne Borough
98 Bowers & Pitsea v Cheshunt
99 Brightlingsea Regent v Brentwood Town
100 Tilbury v Hertford Town
101 Colney Heath v Chelmsford City
102 Bishop’s Stortford v Romford
103 Wingate & Finchley v Cockfosters
104 Barking v Braintree Town
105 Hayes & Yeading United v Ashford Town (Middx)
106 Spelthorne Sports v Hendon
107 London Tigers v Hampton & Richmond Borough
108 Uxbridge v Balham
109 Hanworth Villa v Harefield United
110 Staines Town v Beaconsfield Town
111 North Greenford United v Burnham
112 Edgware Town v Chalfont St Peter
113 Wealdstone v CB Hounslow United
114 Cray Wanderers v VCD Athletic
115 Carshalton Athletic v K Sports
116 Hastings United v Punjab United
117 Corinthian v Folkestone Invicta
118 East Grinstead Town v Glebe
119 Eastbourne Borough v Eastbourne Town
120 Tooting & Mitcham United v Dartford
121 Sittingbourne v AFC Croydon Athletic
122 Maidstone United v Dulwich Hamlet
123 Phoenix Sports v Tonbridge Angels
124 Welling United v FC Elmstead
125 Ramsgate v Crowborough Athletic
126 Margate v Tower Hamlets
127 Badshot Lea v Welling Town
128 Cray Valley (PM) v Bridon Ropes
129 Hollands & Blair v Whyteleafe
130 East Preston v Newhaven
131 Sutton Common Rovers v Worthing
132 Worthing United v Guildford City
133 Whitehawk v Walton Casuals
134 Steyning Town Community v Godalming Town
135 Chipstead v Arundel
136 Horley Town v Shoreham
137 Chertsey Town v Metropolitan Police
138 Redhill v Lewes
139 Abbey Rangers v Pagham
140 Raynes Park Vale v Chichester City
141 South Park v Bognor Regis Town
142 Corinthian Casuals v Kingstonian
143 Leatherhead v Haywards Heath Town
144 Lancing v Chessington & Hook United
145 Berkhamsted v Bracknell Town
146 Hungerford Town v Tring Athletic
147 Wokingham & Emmbrook v Thatcham Town
148 Thame United v Easington Sports
149 Binfield v Camberley Town
150 Farnborough v Kings Langley
151 Kidlington v Hemel Hempstead Town
152 Fleet Town v Aylesbury Vale Dynamos
153 Reading City v Ardley United
154 Holmer Green v Tadley Calleva
155 Havant & Waterlooville v Winchester City
156 Basingstoke Town v Dorchester Town
157 Salisbury v Andover Town
158 Bournemouth v Alton
159 Hamble Club v Ringwood Town
160 AFC Totton v Fareham Town
161 AFC Portchester v Wimborne Town
162 Brockenhurst v Pewsey Vale
163 Poole Town v Moneyfields
164 Totton & Eling v Sholing
165 Slimbridge v Malvern Town
166 Bishop’s Cleeve v New College Swindon
167 Chippenham Town v Gloucester City
168 Shrivenham v Cirencester Town
169 Cinderford Town v Tuffley Rovers
170 Clanfield 85 v Yate Town
171 Wells City v Street
172 Bristol Manor Farm v Odd Down
173 Weston Super Mare v Radstock Town
174 Bridgwater Town v Keynsham Town
175 Clevedon Town v Mangotsfield United
176 Paulton Rovers v Brislington
177 Longwell Green Sports v Helston Athletic
178 Cribbs v Welton Rovers
179 Portishead Town v Bitton


%d bloggers like this: